- porady
- technologia
- często zadawane pytania
- testy
- pojemność mAh
- pojemność znamionowa
- everActive
- porównanie
- trwałość akumulatorków
- efektywność akumulatorków
- napięcie akumulatorka
- skumulowana energia
- baterie vs akumulatorki
- LR03 AAA
- LR6 AA
- eneloop
- AG13 LR1154 LR44
- delta v
- cykle ładowania
- rezystancja wewnętrzna
- stopień naładowania
- CR 2032
- efekt pamięci
- badanie akredytowane
- SR44 357
- baterie słuchowe 675
- SR626 377
- baterie zegarkowe
- polaryzacja
- mAh
- pasywacja
- ls 14250
- ls 14500
Akumulatorek R6 (AA) Ni-MH 1,2V? A może bateria alkaliczna 1,5V? A może by tak i jedno i drugie? Akumulatorki Li-ion 1,5V - nadchodzi rewolucja w zasilaniu urządzeń...
- Mamoooo… Tatoooo… Zabawka mi nie działa!
Rozładowały się baterie.
Znowu.
Ehhh…
Kto z nas nie zna takiego przypadku? No pewnie tylko Ci, którzy nie mają jeszcze własnych pociech. W przypadku dziecięcych zabawek zastąpienie ich akumulatorkami Ni-MH 1,2V ma jak najbardziej sens (przynajmniej w większości przypadków). No właśnie, ale nie zawsze...
Nowa alternatywa dla baterii alkalicznych i akumulatorów Ni-MH
Zapewne nieraz spotkaliście z przypadkiem, gdy próbując zastąpić w danym urządzeniu baterię alkaliczną akumulatorkiem, efekt był troszeczkę odmienny w stosunku do tego, czego oczekiwaliśmy. To wszystko zależy od tego jak skonstruowane jest dane urządzenie – temat potencjalnych problemów z użytkowaniem akumulatorków Ni-MH poruszaliśmy w innym wpisie (Dlaczego świeże akumulatorki Ni-MH nie działają w moim urządzeniu lub działają dużo słabiej od baterii jednorazowych?)
Zacznijmy może dla ułatwienia od przedstawienia podstawowych informacji na temat baterii alkalicznych i akumulatorków Ni-MH (szczegółowy wpis na temat różnic pomiędzy bateriami alkalicznymi a akumulatorkami Ni-MH):
- Baterie alkaliczne mają napięcie znamionowe 1,5V (świeża bateria ma napięcie bez obciążenia nawet ponad 1,6V, ale napięcie szybko spada w trakcie pracy). Głównie nadają się do urządzenie z małym oraz ew. średnim poborem prądu.
- Akumulatorki Ni-Mh mają napięcie znamionowe 1,2V (w praktyce 1,2V dla akumulatora jest z założenia napięciem średnim z cyklu pracy; napięcie w pełni naładowanego bez obciążenia przekracza zwykle 1,35V). Głównie nadają się do urządzeń ze średnim oraz wysokim poborem prądu.
natomiast akumulatorki Li-ion 1,5V – mają…
- Czekaj… Czekaj... Że jakie akumulatorki???
Zaobserwowaliśmy pojawienie się w przyrodzie takiego tworu jak akumulatorek Li-ion 1,5V :)
Nowość na rynku - akumulatorki litowo-jonowe o napięciu 1,5V
Podstawowa zaleta nowych akumulatorków: Akumulatorki Li-ion mają stałe napięcie ok. 1,5V, przez cały okres rozładowywania
Zastosowanie? Zarówno tam, gdzie sprawdzają się baterie alkaliczne, akumulatorki Ni-MH, a także tam, gdzie oba źródła zasilania nie dają rady.
- Fajnie, co nie?
No ba! Ale… nie ma róży bez kolców. Mają one także swoje minusy.
Najważniejsze wady akumulatorków Li-ion 1,5V:
- W urządzeniach, które sygnalizują poziom naładowania zawsze będą pokazywać ok. 80-100% aż po prostu się rozładują, nie dając żadnych wcześniejszych sygnałów.
- Trzeba je ładować w dedykowanej ładowarce aby w pełni je naładować. Owszem, niektóre modele można ładować w innych ładowarkach przeznaczonych do zwykłych akumulatorów Li-ion 3,6/3.7V, aczkolwiek nie będą wtedy optymalnie naładowane do pełnej pojemności.
- Urządzenia o bardzo wysokim poborze prądu, wymagające chwilowego natężenia na poziomie 2A lub powyżej (np. zewnętrzna lampa błyskowa o dużej mocy) mogą odmówić pracy z nowym typem akumulatora. Akumulator Li-ion posiada zabezpieczenie elektroniczne i może zostać zwyczajnie wyłączony w warunkach bardzo wysokiego obciążenia.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej charakterystyce rozładowania akumulatorów Li-ion 1,5V w porównaniu z bateriami alkalicznymi oraz akumulatorkami Ni-MH.
W przypadku wyższych obciążeń, przy rozładowaniu prądem 500mA skumulowana oddana energia wyrażona w mWh, jest w przypadku ogniwa Li-ion i Ni-MH niemal 2-krotnie wyższa od tej, którą jest w stanie dostarczyć markowa bateria alkaliczna 1,5V.
Akumulatory Ni-MH oraz Li-ion utrzymują swoje deklarowane pojemności mAh w typowych zastosowaniach, podczas gdy bateria alkaliczna swoje deklarowane maksimum osiągnęłaby dopiero przy obciążeniu ok. 10mA i poniżej. Akumulator Li-ion 1,5V utrzymuje zdecydowanie najwyższe średnie napięcie pracy, niezależnie od obciążenia, które w typowych zastosowaniach wynosi ok. 1,40-1,50V przez cały okres użytkowania / rozładowywania.
Inne cechy charakterystyczne akumulatorów Li-ion 1,5V
Nominalne napięcie ogniwa jakie się w nim znajduje to 3,7V (tak, wiem że piszę o nim, że ma 1,5V).
Napięcie na wyjściu jest dużo niższe poprzez zastosowanie przetwornicy, która zamienia ten akumulator w najbardziej uniwersalny akumulatorek dostępny na rynku.
Bolączką baterii alkalicznych jest to, że w urządzeniach z wysokim poborem prądu bardzo często są mało wydajne i szybko się rozładowują (bardzo szybko spada na nich napięcie) i trzeba je często wymieniać. Natomiast akumulatorki Ni-MH idealnie sprawdzają się w urządzeniach z wysokim poborem prądu. Niestety są przypadki, w których te akumulatorki radzą sobie znacznie gorzej od zwykłych baterii. Niektóre urządzenia bazują dość mocno na odpowiednio wysokim napięciu startowym a to jest niższe niż w baterii. Urządzenia będą działały na nich: słabiej, krócej albo… w ogóle.
Idealnym przykładem są tutaj ciśnieniomierze – na akumulatorkach Ni-MH działają dużo krócej niż na zwykłych bateriach. Także urządzenia, które posiadają wyświetlacze LCD i są zasilane kilkoma bateriami – tutaj w przypadku połączenia szeregowego mamy dużo niższe łączne napięcie wyjściowe, przez co dane na wyświetlaczu mogą być słabo widoczne. Ten temat szerzej opisaliśmy w tym wpisie - link
Tutaj z pomocą przychodzi akumulatorek Li-ion 1.5V. Będzie działał idealnie w każdym z powyższych przypadków. Dodatkowo, akumulatory Li-ion są dużo bardziej tolerancyjne na skrajne temperatury. Kolejnym ich atutem jest praktycznie zerowy stopień samorozładowania – po naładowaniu zawsze będzie gotowy do użycia. Jedynym małym, maleńkim minusikiem może być ich wspomniana wydajność prądowa – do 2A. Co prawda to nie jest mało, ale mogą się zdarzyć urządzenia (lampy błyskowe), dla których może być to ciut za mało… Ale tak jak mówiłem – nie ma róży bez kolca ;)
Akumulatory li-ion 1,5V oraz ładowarki do akumulatorów li-ion 1,5V w sklepie hurt.com.pl:
,
Ładowarka do akumulatorów R03 / AAA oraz R6 / AA Li-ion 1,5V / NiMH Xtar BC4
- metoda ładowania Li-ion: CC / CV
- metoda ładowania NiMH: 0△V i -△V
- cztery niezależne kanały ładowania
- prąd ładowania: 0,5A x 4
- zasilana z USB typ C - brak zasilacza w komplecie
- zabezpieczenia: termiczne, zwarciowe, przed odwrotnym włożeniem akumulatora
Autor: Mariusz Walc
Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.
-
Mam od jakiegoś czasu takie akumulatorki Xtar z portami microusb do ładowania samym kabelkiem bez osobnej ładowarki - super sprawa. Natomiast po prawie 2 latach praktycznie przestałem ich używać przez wspomnianą w artykule wadę - nie ma sposobu, żeby ocenić stopień naładowania akumulatorka, a rozładowanie objawia się nagłym odcięciem prądu. Głównie potrzebuję baterii do latarek i ta wada niestety deklasuje je dla mnie całkowicie - najmniej pożądaną rzeczą jest chodzenie gdzieś po lesie z latarką i zastanawianie się w którym momencie nagle zostanę całkowicie bez światła, a czasem może być to nawet niebezpieczne. Baterie alkaliczne i akumulatorki NiMh dają pewien czas słabnącego świecenia, co pozwala przygotować się na wymianę baterii, a to jest bardzo ważne w niektórych sytuacjach. Gdyby wyszedł akumulatorek Li-ion z przetwornicą, która by np. ostatnie 5% ładunku oddawała w sposób stopniowo coraz słabszy, imitujący rozładowanie NiMh, to bym chętnie się zainteresował.
Dodatkowo mam jedną latarkę, która pobiera 1.7A, więc przekracza dopuszczalne 1.5A, więc zamiast świecić dziwnie miga i nie da się jej używać.
Wiec niestety, dla mnie ta technologia się nie sprawa póki co. -
Witam, piszecie na stronie, że akumulatorki Li-ion 1,5V trzeba ładować w dedykowanej ładowarce aby w pełni je naładować. Czy ładowarka Everactive UC-4000 nadaje się do ładowania tych akumulatorów?
-
Akumulatory Li-ion typu 1,5V mają wbudowany kontroler elektroniczny, który nie tylko zapewnia stabilne wyjście o napięciu 1,5V (pomimo, że ogniwo w środku pracuje w zakresie 3.0-4.2V), a dodatkowo zapewnia prawidłowy proces ładowania tego ogniwa.
Tak naprawdę każdy z tych akumulatorków ma wbudowaną ładowarkę i wystarczy do nich podłączyć dedykowany zasilacz (który przyjmuje formę ładowarki), zwykle o napięciu wyjściowym 5V - choć specyfika i wymogi co do sposobu ładowania mogą się różnić między różnymi producentami akumulatorków 1,5V. Aby "tradycyjna" ładowarka mogła je naładować, musiałaby mieć do tego dedykowany tryb, z podwyższonym napięciem na stykach. Na ten moment nie jest nam znana żadna ładowarka uniwersalna, która w prawidłowy sposób obsługiwałaby tego typu ogniwa. W przypadku wspomnianych akumulatorów firmy Xtar i ładowarki UC-4000 - ładowarka wykryje te akumulatory jak standardowe ogniwa Li-ion i spróbuje naładować, ładowanie jednak zakończy się nieco przedwcześnie (przy ok. 70-80% naładowania) - napięcie ładowania 4.2V będzie zwyczajnie za niskie dla kontrolera wbudowanego w te akumulatory.
-