- porady
- technologia
- często zadawane pytania
- testy
- pojemność mAh
- pojemność znamionowa
- everActive
- porównanie
- trwałość akumulatorków
- efektywność akumulatorków
- napięcie akumulatorka
- skumulowana energia
- baterie vs akumulatorki
- LR03 AAA
- LR6 AA
- eneloop
- AG13 LR1154 LR44
- delta v
- cykle ładowania
- rezystancja wewnętrzna
- stopień naładowania
- CR 2032
- efekt pamięci
- badanie akredytowane
- SR44 357
- baterie słuchowe 675
- SR626 377
- baterie zegarkowe
- polaryzacja
- mAh
- pasywacja
- ls 14250
- ls 14500
Co to jest efekt pamięci i czy dotyczy akumulatorków Ni-MH?
Akumulatory niklowo-kadmowe Ni-Cd i efekt pamięci.
Przykładowe ogniwo Ni-Cd rozładowywane regularnie tylko w 25% "zapamiętywało" moment (oznaczenie 'M' na poniższym wykresie), w którym następowało odłączenie akumulatora i jego doładowanie. W trakcie późniejszego użytkowania akumulator pamiętał moment gdy następowało jego odłączenie i już będąc rozładowany zaledwie w 25% wykazywał oznaki pustego ogniwa (następował wyraźny spadek napięcia). W praktyce trudno było wykorzystać te 75% pojemności pozostającej nadal w akumulatorze.
Rys.1 Charakterystyka rozładowania akumulatora Ni-Cd.
Metodą zapobiegawczą dla tego niechcianego zjawiska było dodatkowe, wymuszone rozładowanie takiego akumulatorka do poziomu napięcia 0.9V, czasem nawet niższego. Wielu użytkowników zalecało takie rozładowanie przed każdym ładowaniem akumulatorka.
Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe i efekt leniwej baterii.
Akumulatory Ni-MH nie są tak podatne na powstawanie efektu pamięci. W ich wypadku czasami jest mowa o efekcie leniwej baterii, który polega na pozornym zwiększeniu rezystancji wewnętrznej akumulatorka i spadku jego wydajności. Charakter tej zmiany jest jednak dużo łagodniejszy i nie ma tak trwałego charakteru jak w przypadku akumulatorków Ni-Cd.
Rys.2 Charakterystyka rozładowania akumulatora Ni-MH.
Akumulator dotknięty efektem leniwej baterii nadal pozostaje użyteczny w większości zastosowaniach. Dodatkowo efekt ten nie jest trwały i nawet w przypadku mocno "leniwego" ogniwa można się tego zjawiska skutecznie pozbyć poprzez rozładowanie akumulatora do poziomu napięcia ok. 0.9V-1.0V.
W odróżnieniu od ogniw Ni-Cd akumulatorów Ni-MH nie zaleca się dodatkowo rozładowywać przed każdym ładowaniem - ten temat poruszyłem szerzej w innym wpisie.
Autor: Michał Seredziński
Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.