- porady
- technologia
- często zadawane pytania
- testy
- pojemność mAh
- pojemność znamionowa
- everActive
- porównanie
- trwałość akumulatorków
- efektywność akumulatorków
- napięcie akumulatorka
- skumulowana energia
- baterie vs akumulatorki
- LR03 AAA
- LR6 AA
- eneloop
- AG13 LR1154 LR44
- delta v
- cykle ładowania
- rezystancja wewnętrzna
- stopień naładowania
- CR 2032
- efekt pamięci
- badanie akredytowane
- SR44 357
- baterie słuchowe 675
- SR626 377
- baterie zegarkowe
- polaryzacja
- mAh
- pasywacja
- ls 14250
- ls 14500
Cynkowo-powietrzne baterie do aparatów słuchowych - czym są, jak o nie dbać, w czym są lepsze?
Wróć do: Spis artykułów na temat baterii do aparatów słuchowych
Bateria jest przykrywana nalepką, której zdjęcie powoduje aktywację baterii. Nalepka zabezpiecza przed wysychaniem baterii a po jej usunięciu następuje stopniowe rozładowywanie. Nalepka przykrywa otwory, które umożliwiają przepływ powietrza do wnętrza baterii. Powietrze odgrywa istotną rolę w produkcji molekuł na powierzchni katody (porowata membrana wewnątrz baterii). Powstałe molekuły wędrują do anody w postaci cynkowego żelu/proszku. W wyniku kolejnych reakcji zostają uwalnianie elektrony, które wprowadzane w ruch są już energią elektryczną. Tak powstały prąd może zasilić urządzenie.
A - separator, B - żel/proszek cynkowy z elektrolitem, C - obudowa anody, D - izolator, E - obudowa katody, F - otwory na powietrze, G - katalizator katody, H - powłoka dystrybuująca powietrze, I - półprzepuszczalna membrana
Ponieważ powietrze jest pobierane z otoczenia, to możliwe się stało ograniczenie rozmiaru baterii przy zachowaniu wysokiej wydajności. Aparaty słuchowe i implanty wymagają stosunkowo dużej ilości energii (więcej niż np. zegarki, w których stosuje się baterie podobnych rozmiarów), więc to właśnie tam baterie cynkowo-powietrzne znalazły swoje zastosowanie. Jeśli będziecie zainteresowani dodatkowymi aspektami z dziedziny elektrochemii, służymy pomocą :)
Żywotność cynkowo-powietrznych baterii słuchowych
Oczywiście nie ma prostej odpowiedzi, jaka jest żywotność baterii cynkowo-powietrznej. Pewne jest natomiast to, że są one dużo bardziej wydajne od baterii, które katodę mają wewnątrz "guzika" (nie jest nią powietrze), przez co samego cynku jest w nich znacznie mniej. To, jak długo będzie działać bateria zależy przede wszystkim od charakteru i intensywności jej użytkowania, w tym także od poziomu wady słuchu. Wzmocnienie dźwięku o większą wartość wymaga zużycia większych ilości energii. Także rozmiar baterii ma znaczenie. Duże baterie (rozmiar 675) będą działały dłużej od baterii mniejszych (rozmiar 10). W realizowanych badaniach uzyskiwano czasy żywotności dla baterii o rozmiarze 10 na poziomie do 10 dni. Dla baterii 312 było to do 12 dni. Dla baterii 13 było to do 14 dni. Natomiast dla baterii 675 było to aż do 20 dni (1). Baterie mają pojemność od 90-105 mAh dla rozmiaru 10 do 650 mAh dla rozmiaru 675 (zobacz: Tabela zamienników).
Ważne!
- Baterie cynkowo-powietrzne są wrażliwe na warunki panujące w otoczeniu. Spadek temperatury otoczenia wpłynie na skrócenie czasu życia baterii. Powinny pamiętać o tym osoby, np. pracujące zimą na zewnątrz budynków.
- Wzrost wysokości nad poziomem morza to także spadek zawartości tlenu w powietrzu. Dlatego, jeśli jesteś w górach, Twoja bateria może działać krócej.
Pamiętaj także:
- Po zdjęciu membrany pozwól, by bateria cynkowo-powietrzna swobodnie się napowietrzyła (odczekaj około minutę, nim włożysz do urządzenia).
- Podczas programowania urządzenia używaj świeżych i wydajnych baterii, gdyż w tych procesach zużywa się najwięcej energii.
- Przechowuj baterie w temperaturze pokojowej.
- Przechowuj baterie w oryginalnych opakowaniach. Niech nie dotykają metalowych przedmiotów.
- Nie pozwól, by bateriami bawiły się dzieci.
Inne fakty związane z bateriami do aparatów słuchowych:
- Anoda: sproszkowany cynk
- Katoda: tlen (O2)
- Elektrolit: wodorotlenek potasu (KOH)
- Zastosowania: aparaty słuchowe, pagery, pojazdy elektryczne
Baterie cynkowo-powietrzne są bateriami alkalicznymi (ze względu na użyty elektrolit). To bardzo interesujący typ baterii, nawet jeżeli nie weźmiemy pod uwagę pytania "jak możemy używać powietrza w charakterze elektrody?" (dokładnie rzecz biorąc, tlen jest dostarczany do katody przez otwór w baterii i redukowany na powierzchni węgla).
Wiele systemów elektrochemicznych wykorzystuje tlenek metalu i cynk. Tlenek metalu zostaje zredukowany, cynk zostaje utleniony, powstaje różnica potencjałów. Na tej zasadzie działał stary typ baterii używany w aparatach słuchowych - baterie oparte na tlenku rtęci i cynku (baterie rtęciowe są aktualnie wycofane z użycia). Jeżeli pozbędziemy się z nich tlenku metalu, jesteśmy w stanie podwoić pojemność baterii - ale skąd wziąć wtedy tlen? Ano właśnie. Z powietrza!
Elektrolitem w bateriach cynkowo-powietrznych jest 20-40% (stosunek wagowy) roztwór alkalicznego wodorotlenku w wodzie. Jedną z wad takiego rozwiązania jest fakt, że wodorotlenki takie są higroskopijne - pobierają lub oddają do otoczenia wodę, w zależności od wilgotności. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała wilgotność wpływa ujemnie na żywotność baterii (rozwiązaniem są tutaj selektywne membrany).
Ponieważ bateria "nie zawiera" katody (a w każdym razie, waga katody nie liczy się w masie baterii), gęstość energii na jednostkę masy w bateriach cynkowo-powietrznych może osiągnąć wysokie wartości - pomiędzy 400-500 Wh/kg (dla porównania - 99-123 Wh/kg dla katody z HgO). Niestety, gęstość energii na jednostkę objętości pozostaje niewielka.
Czas przydatności do użytku baterii cynkowo-węglowych, zanim zostaną wystawione na działanie powietrza, wynosi około 4-5 lat. Po aktywizacji, ich czas działania nie jest zbyt długi, nawet jeżeli nie są wykorzystywane. Z tych właśnie powodów (a także z racji dużej gęstości energii na jednostkę masy) baterie cynkowo-powietrzne wykorzystywane do zasilania aparatów słuchowych.
Ciekawostka dla małych chemików ;-) Jak samodzielnie wykonać baterię cynkowo-powietrzną (w j. angielskim). Pamiętaj, żeby zachować środki ostrożności :):
(1) Rule, A., and Kouba, K. (2013, December). Rayovac hearing aid batteries – important things to know to ensure patient satisfaction. AudiologyOnline, Article 12293.
Popularne baterie słuchowe w sklepie hurt.com.pl
30 x baterie słuchowe everActive ULTRASONIC 312
- niezawodne baterie cynkowo-powietrzne do aparatów słuchowych
- napięcie: 1,45V
- baterie przyjazne dla środowiska - bez zawartości rtęci (0% Hg)
- data ważności: min. 2028
30 x baterie słuchowe everActive ULTRASONIC 10
- niezawodne baterie cynkowo-powietrzne do aparatów słuchowych
- napięcie: 1,45V
- baterie przyjazne dla środowiska - bez zawartości rtęci (0% Hg)
- data ważności: min. 2028
30 x baterie słuchowe everActive ULTRASONIC 13
- niezawodne baterie cynkowo-powietrzne do aparatów słuchowych
- napięcie: 1,45V
- baterie przyjazne dla środowiska - bez zawartości rtęci (0% Hg)
- data ważności: min. 2028
30 x baterie słuchowe everActive ULTRASONIC IMPLANT HD 675
- wzmocniona, wysokoprądowa wersja baterii 675 o zwiększonej wydajności
- dedykowane do implantów ślimakowych i procesorów mowy
- napięcie: 1,45V
- baterie przyjazne dla środowiska - bez zawartości rtęci (0% Hg)
- data ważności: min. 2028
30 x baterie słuchowe everActive ULTRASONIC 675
- niezawodne baterie cynkowo-powietrzne do aparatów słuchowych
- napięcie: 1,45V
- baterie przyjazne dla środowiska - bez zawartości rtęci (0% Hg)
- data ważności: min. 2028
-
Świetna obsługa i doskonałe doradztwo
-
bardzo dobrze wyjaśnione, dlaczego bateria na taką samą żywotność (po włożeniu do aparatu) "bez względu" czy aparat jest użytkowany czy tez nie
-
Świat się szybko zmienia , powstają nowe technologie wdrażane w nasze życie a często nic o nich nie wiemy a nawet często trudno znaleźć na ich temat jakąś informację, dlatego wdzięczny jestem i dziękuję ludziom którzy poświęcili swój czas aby opisać i przybliżyć innym "ciekawskim" poznanie tego nowego świata.