- porady
- technologia
- często zadawane pytania
- testy
- pojemność mAh
- pojemność znamionowa
- everActive
- porównanie
- trwałość akumulatorków
- efektywność akumulatorków
- napięcie akumulatorka
- skumulowana energia
- baterie vs akumulatorki
- LR03 AAA
- LR6 AA
- eneloop
- AG13 LR1154 LR44
- delta v
- cykle ładowania
- rezystancja wewnętrzna
- stopień naładowania
- CR 2032
- efekt pamięci
- badanie akredytowane
- SR44 357
- baterie słuchowe 675
- SR626 377
- baterie zegarkowe
- polaryzacja
- mAh
- pasywacja
- ls 14250
- ls 14500
Jak postępować z bateriami i żarówkami LED? Ekologiczny sposób na zasilanie urządzeń.
Zużyte baterie i sprzęt elektroniczny
Pamiętaj! Zużytych baterii i akumulatorów nie wyrzucamy do kosza z odpadami komunalnymi!
Po ich zużyciu wyrzuć je do specjalnego pojemnika oznaczonego napisem „Zużyte baterie”. Znajdziesz go w firmie Baltrade w Gdańsku przy ul. Kartuskiej 493, a także w szkołach, urzędach, biurach czy stacjach benzynowych
Jedna bateria guzikowa srebrowa, może skazić kilkaset litrów wody! Dlatego zużyte baterie i akumulatory wyrzucaj do specjalnych pojemników!
O zakazie wyrzucania baterii do śmietnika komunalnego informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na bateriach.
Wszystkie baterie i akumulatory, które zwierają niebezpieczne metale, muszą dodatkowo być oznaczone odpowiednio:
symbolem Cd, jeżeli zawierają wagowo więcej, niż 0,002% kadmu
symbolem Pb, jeżeli zawierają wagowo więcej, niż 0,004% ołowiu
symbolem Hg, jeżeli zawierają wagowo więcej, niż 0,0005% rtęci
Konsekwencje niewłaściwej utylizacji baterii i akumulatorów
W Polsce do obrotu wprowadza się około 130 tys. ton baterii i akumulatorów rocznie (Raport GIOŚ: https://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/raporty/Raport-baterie.pdf). Rozwój technologii bezprzewodowych oraz pojazdów elektrycznych wpływa na wzrost zapotrzebowania na przenośne źródła zasilania. O ile jako konsumenci przyzwyczailiśmy się do właściwej utylizacji akumulatorowych samochodowych, to nadal mamy problem z przestrzeganiem zasad postępowania z zużytymi bateriami i akumulatorkami o mniejszych rozmiarach. Pamiętajmy, że zawartość metali ciężkich w niektórych typach baterii może silnie negatywnie wpływać na otaczające środowisko.
Niewłaściwie utylizowane baterie przyczyniają sie do zanieczyszczenia wody i powietrza
Wyrzucone baterie poddawane są wpływowi czynników atmosferyczny i z czasem ulegają korozji, rozszczelnieniu. Znajdujące się w nich związki chemiczne mogą wówczas przenikać do gleby i zanieczyścić wody gruntowe i powierzchniowe. Wyobraźmy sobie, że każdego roku zużywamy kilkanaście tysięcy ton małych baterii i akumulatorków. Ich potencjalny wpływ na środowisko jest zatem znaczący.
Dodajmy, że niektóre rodzaje baterii i akumulatorków, jak te zawierające lit, mogą być niestabilne i w warunkach niewłaściwej utylizacji mogą powodować pożary składowisk. W rezultacie toksyczne substancje mogą być uwalniane do powietrza.
Wybieraj akumulatorki
Jeden akumulatorek, można ładować nawet 2000 razy. Jego wykorzystanie daje zatem możliwość znacznego ograniczenia niebezpiecznych odpadów w postaci jednorazowych baterii.
W ostatnim czasie powstały nowoczesne akumulatorki łączące w sobie zalety baterii alkalicznych i pojemnych akumulatorków. Akumulatorki nowej generacji mogą być używane jako zamienniki zwykłych baterii (od razu gotowe do użycia) w większości urządzeń (np. piloty, budziki, radia przenośne, odtwarzacze mp3/ mp4, latarki itp.). Przykładami najnowszej generacji ogniw są akumulatorki Panasonic Eneloop serii MCCE, które mogą ładowane do 2100 razy! Godne polecenia są także akumulatorki everActive oraz innych czołowych producentów Energizer Extreme, Duracell Stays Charged, GP Recyko oraz Varta Ready2Use.
Akumulatorki to oszczędność środowiska i pieniędzy!
Niektóre urządzenia wymagają wysokiego napięcie 1,5V przez cały czas użytkowania. W takich sytuacjach, w alternatywie do tradycyjnych akumulatorków Ni-MH można wykorzystać nowe akumulatorki litowo-jonowe, które charakteryzują się napięciem 1,5V oraz względnie stałą charakterystyką rozładowania.
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami opisującymi różnice pomiędzy bateriami i akumulatorkami oraz wskazującymi właściwy sposób użytkowania akumulatorków:
- Jak prawidłowo użytkować akumulatorki niklowo-wodorkowe?
- Całe życie źle to robisz? - Jak poprawnie instalować baterie i akumulatorki?
- Jakie są różnice pomiędzy baterią 1,5V a akumulatorkiem 1,2V? Czy faktycznie są różnice w napięciu?
- Akumulatorek R6 (AA) Ni-MH 1,2V? A może bateria alkaliczna 1,5V? A może by tak i jedno i drugie? Akumulatorki Li-ion 1,5V - nadchodzi rewolucja w zasilaniu urządzeń
oraz inne artykuły:
- Baterie i akumulatorki - wybór zależy od urządzenia!
- Dlaczego świeże akumulatorki Ni-MH nie działają w moim urządzeniu lub działają dużo słabiej od baterii jednorazowych?
- W jakich urządzeniach efektywnie zastosujemy akumulatorki AA oraz AAA 1,2V?
- Fakty i mity o ładowaniu akumulatorków Ni-MH
- Jak długo ładować akumulatorki i inne zasady użytkowania akumulatorków Ni-MH
- Jak poprawnie naładować akumulatorki niklowo-metalowo-wodorkowe?
- Czy warto rozładowywać akumulatorki Ni-MH przed każdym ładowaniem?
Przykłady ekologicznych akumulatorków:
4 x akumulatorki AA / R6 everActive Ni-MH 2000 mAh ready to use "Silver line"
Ładowarka akumulatorków Ni-MH everActive NC-1000M
Ładowarka akumulatorków Ni-MH everActive NC-3000
funkcja odświeżania, konserwacji, formowania akumulatorów,
Jak postępować z innymi elektrośmieciami?
Elektrośmieci - Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, potocznie określane jako ZSEiE to wszystkie popsute i niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zasilane prądem z sieci lub na baterie takie jak:
- sprzęt RTV (m.in. telewizory, odtwarzacze, kamery, radioodbiorniki, mp3, tunery), AGD (m.in. sprzęty hi-fi , wzmacniacze dźwięku), urządzenia elektroniczne
- komputery, drukarki, monitory
- sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny
- narzędzia elektryczne i elektroniczne
- zabawki
- pralki, lodówki
- przyrządy medyczne (ciśnieniomierze, inhalatory)
- świetlówki , żarówki LED
- latarki
- ładowarki
- przyrządy do nadzoru i kontroli.
Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji. Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. narzędzi czy nowych urządzeń RTV i AGD.
O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.
W każdej gminie są zorganizowane punkty zbiórki elektrośmieci. Wybrane elektrośmieci, jak żarówki LED, świetlówki można oddać w punktach zbiórki zorganizowanych w marketach budowlanych.
Elektrośmieci można także oddać bezpłatnie w sklepie przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu, np.: możesz oddać starą ładowarkę przy zakupie nowej. Podobnie możesz postąpić z innymi elektrośmieciami . Wystarczy je przynieść do sklepu, w którym kupujesz nowy sprzęt.
Ekologiczne żarówki LED:
Obejrzyj też naszą prezentację: