- porady
- technologia
- często zadawane pytania
- testy
- pojemność mAh
- pojemność znamionowa
- everActive
- porównanie
- trwałość akumulatorków
- efektywność akumulatorków
- napięcie akumulatorka
- skumulowana energia
- baterie vs akumulatorki
- LR03 AAA
- LR6 AA
- eneloop
- AG13 LR1154 LR44
- delta v
- cykle ładowania
- rezystancja wewnętrzna
- stopień naładowania
- CR 2032
- efekt pamięci
- badanie akredytowane
- SR44 357
- baterie słuchowe 675
- SR626 377
- baterie zegarkowe
- polaryzacja
- mAh
- pasywacja
- ls 14250
- ls 14500
Pasywacja w bateriach litowych - wyjaśniamy to ciekawe i dość powszechne zjawisko.
W praktycznie wszystkich bateriach litowych już po 6-12 miesiącach przechowywania może pojawić się efekt pozornego zwiększenia rezystancji wewnętrznej - tzw. pasywacja baterii.
Bateria pozostaje jakby uśpiona. Zminimalizowany zostaje w ten sposób efekt samo-rozładowania, co zapewnia bardzo długie terminy przydatności charakterystyczne dla tego rodzaju baterii.
Sam efekt objawia się takim symptomem, że bateria ma prawidłowe napięcie na biegunach, ale w pierwszym momencie po przyłożeniu obciążenia napięcie gwałtownie spada, a bateria oddaje dużo mniej prądu jak powinna. Ten symptom najczęściej mija najpóźniej po kilku pierwszych minutach od zainstalowania baterii w docelowym urządzeniu i jest w większości urządzeń zupełnie nieodczuwalny dla użytkownika.
Są jednak urządzenia, które chwilowo, w impulsie wymagają znacznej ilości prądu. Dlatego po włożeniu takiej uśpionej baterii do pilota czy innego nadajnika bezprzewodowego może się zdarzyć, że początkowo bateria nie zadziała tak jak powinna. Urządzenie może się początkowo nawet nie uruchomić.
Opisywane zjawisko dobrze widać na poniższym wykresie, gdzie bateria CR2016, zupełnie sprawna, o wysokiej pojemności, została połączona z wymagającym (wysokim dla tego rodzaju baterii) obciążeniem 320 Ohm.
Rysunek. Efekt pasywacji i wybudzenia baterii litowej CR2016.
Z uwagi na bardzo duży początkowy spadek napięcia bateria mogła pochopnie zostać uznana za wadliwą. Jednak już po ok. 2 minutach została całkowicie wybudzona i działała dalej z nominalną wydajnością.
W typowych zastosowaniach, zazwyczaj wystarczy moment odczekać i spróbować taką baterię normalnie użytkować przez kilka minut. Bateria się wybudzi, a urządzenie będzie działać tak jak na każdej innej, dobrej jakości baterii.
Autor: Michał Seredziński
Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.