Żarówki LED są energooszczędne: zużywają do 90% energii niż ich odpowiedniki żarnikowe, dlatego ich stosowanie pozwala na znaczną redukcję kosztów energii elektrycznej - zarówno w domu, jak i w firmie (biurze, hali), gdzie koszty zakupu energii elektrycznej stanowią istotną wartość w strukturze wydatków.
Dzisiaj, szeroki wybór kształtów żarówek, jak i gwintów i trzonków (m.in. E27, E14, GU10, G9) pozwalają na dobranie żarówki LED do praktycznie każdego rodzaju oprawy oświetleniowej. Do dostępnych kształtów żarówek diodowych należą: bańka, kulka, świeczka, reflektor, tuba, wałek i inne. Żarówki LED posiadają także zróżnicowane barwy światła: od ciepłych, poprzez neutralne, po zimne. Możesz zatem swobodnie kształtować klimat danego pomieszczenia.
Jaką barwę światła LED wybrać? Co oznaczają wartości Kelwinów?
Na rynku dostępne są żarówki, które emitują światło o barwie od 1900 K do 10 000 K. Oto, jakiej barwy możemy się spodziewać po poszczególnych wartościach temperatury barwowej:
- 1900 K - odpowiednik światła świeczki (bardzo ciepła),
- 2200 K - odpowiednik wysokoprężnej lampy sodowej (ciepła),
- 2700-3000 K - odpowiednik ciepłej lampy halogenowej, 2800 K - tradycyjna żarówka, 3000 K - wschód i zachód słońca,
- 3200 K - barwa światła żarowego profesjonalnych lamp studyjnych,
- 4000-4500 K - odpowiednik metahalogenu (biały neutralny),
- 4800 K - bezpośrednie słońce (neutralny),
- 5000-6000 K - biały dzienny (chłodny),
- 6500-7500 K - biały zimny,
- 10000 K - błękitne niebo
W praktyce, dla większości pomieszczeń (mieszkanie, dom, biuro, magazyn, kuchnia, a także oświetlenie zewnętrzne) stosuje się barwę światła naturalną o wartościach 3500-4800 K. Dla uzyskania kojącego klimatu stosuje się cieplejsze oświetlenie.
Co to są Lumeny?
W największym uproszczeniu
Lumen (lm) to jednostka strumienia świetlnego, określająca ilość światła emitowanego przez źródło światła. Większa wartość lumenów oznacza większą ilość światła. W czasach, gdy na rynku były dostępne wyłącznie tradycyjne żarówki żarnikowe, do określenia jej jasności wystarczała wartość mocy podana w watach. Jednak wraz z rozpowszechnieniem żarówek energooszczędnych, o znacząco niższej mocy, ale równie wydajnych pod względem strumienia światła, posługiwanie się mocą żarówki stało się mocno mylące. Lumeny pozwalają na porównanie ilości światła generowanej przez różne typy żarówek.
Co to są Kandele?
Kandela to jednostka natężenia światła. Określa intensywność strumienia światła w określonym kierunku - jest wyznaczeniem odległości, z której można zobaczyć źródło światła.
Co to są Luxy?
To także jednostka natężenia światła, ale w przeciwieństwie do powyższych, określa ilość światła padającego na jednostkę powierzchni. Jeden luks jest równy jednemu lumenowi na 1 metr kwadratowy.