- porady
- technologia
- często zadawane pytania
- testy
- pojemność mAh
- pojemność znamionowa
- everActive
- porównanie
- trwałość akumulatorków
- efektywność akumulatorków
- napięcie akumulatorka
- skumulowana energia
- baterie vs akumulatorki
- LR03 AAA
- LR6 AA
- eneloop
- AG13 LR1154 LR44
- delta v
- cykle ładowania
- rezystancja wewnętrzna
- stopień naładowania
- CR 2032
- efekt pamięci
- badanie akredytowane
- SR44 357
- baterie słuchowe 675
- SR626 377
- baterie zegarkowe
- polaryzacja
- mAh
- pasywacja
- ls 14250
- ls 14500
Jak to jest, że ładowarka ma zasilacz 1A, a producent ładowarki zapewnia ładowanie 4 akumulatorków również natężeniem 1A – przecież to w sumie daje 4A?!
Otóż niekoniecznie, gdyż natężenie/prąd wyjściowy jest wartością, którą można porównywać tylko w sytuacji, gdy napięcie wyjściowe danego źródła zasilania jest takie samo (lub bardzo zbliżone). Wartością, którą zawsze możemy porównywać między różnymi źródłami zasilania jest moc - na jej podstawie możemy dopiero powiedzieć, że dany zasilacz jest mocniejszy od drugiego.
Na początek przypomnijmy, jak wygląda wzór na moc urządzenia:
P (moc) = U (napięcie) * I (natężenie)
Dlaczego to takie ważne? Porównując same wartości prądu/natężenia można dojść do bardzo błędnych/abstrakcyjnych wniosków. Przykładowo – weźmy wiertarkę udarową o mocy 500W zasilaną z sieci 230V. Taka wiertarka wymaga nieco ponad 2A prądu do pracy. 2A prądu to stosunkowo mało – typowy akumulatorek Ni-MH AA – np. popularny paluszek Eneloop bez problemu jest w stanie oddać nawet ok. 5A prądu wyjściowego.
Czy to oznacza, że z jednego małego akumulatorka możemy zasilić wiertarkę udarową? – przecież prąd „się zgadza”.
Oczywiście z jednego takiego akumulatorka nie jesteśmy w stanie zasilić urządzenia o mocy 500W - pomijając zupełnie inne napięcie wyjściowe takiego akumulatorka, o możliwościach danego źródła zasilania nie decyduje bowiem sam prąd, a wspomniana moc, która jest iloczynem napięcia i natężenia wyjściowego.
Wyjaśnimy to na naszym przykładzie z ładowarką:
Ładowarka ma ładować 4 akumulatorki AA/AAA Ni-MH 1,2V prądem ładowania 1A, a ma dołączony zasilacz 1A o napięciu 12V. Czy taki zasilacz wystarczy, aby ładować każde z 4 ogniw natężeniem aż 1A?
Odpowiedź brzmi – wystarczy i to ze sporym zapasem.
Zasilacz 12V / 1A dysponuje mocą 12V x 1A = 12W.
Napięcie ładowania typowego akumulatora Ni-MH zwykle nie przekracza 1,6V.
Zatem do ładowania 1 sztuki akumulatorka prądem 1A, potrzebujemy mocy: 1,6V x 1A = 1,6W. Do ładowania 4 szt. jednocześnie, nasze zapotrzebowanie wzrośnie 4-krotnie – będziemy potrzebować: 1,6W x 4 = 6,4W.
Także podsumowując – zasilacz ładowarki dysponuje mocą 12W, podczas gdy do ładowania 4 akumulatorków z maksymalną wydajnością potrzebne jest ~6,4W. Oczywiście proces ładowania nie jest idealnie efektywny i podczas pracy ładowarki powstają pewne straty, jednak w takiej sytuacji blisko 2-krotny zapas mocy zasilacza jest w zupełności wystarczający dla każdej dobrej ładowarki.
Kopiowanie treści artykułu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.