Ładowarki akumulatorków, czyli tak zwane ładowarki baterii - UWAGA! Stosowanie nazwy ładowarka baterii, a także ładowarka baterii alkalicznych jest błędne, gdyż tradycyjne baterie, tj. baterie alkaliczne, czy baterie cynkowo-węglowe są produktami jednorazowymi i nie można ich ładować. Ładowarki wykorzystujemy do ładowania akumulatorków niklowo-wodorkowych (Ni-MH) lub akumulatorków litowo-jonowych (Li-ion). Uwaga! Należy zwrócić uwagę, czy dany model ładowarki obsługuje akumulatorki określonego typu. Obecnie, na rynku dostępne są już ładowarki, które obsługują zarówno akumulatorki Ni-MH oraz Li-ion.
Na rynku dostępnych jest wiele typów ładowarek. Te najprostsze z nich, tzw. "zwykłe ładowarki akumulatorków" lub ładowarki sterowane zegarowo to ładowarki, w których ładowanie wykonywane jest prądem o stałym natężeniu. W takich ładowarkach musimy wyliczyć, jak długo może być ładowany dany akumulatorek. Posługując się prostym wyliczeniem, całkowicie rozładowany akumulatorek o pojemności 2000 mAh powinien być ładowany około 12-15 godzin prądem o natężeniu 200 mA (2000 mAh / 200 Ah = 10h + 2-5h). Jeśli ładowarka jest wyposażona w zegar, to po określonym czasie ładowania (przewidzianym przez producenta) po prostu odłączają prąd lub przełączają się w tryb ładowania podtrzymującego.
Jeśli jednak nie wiemy, jaki jest aktualny poziom rozładowania akumulatora i obawiamy się przegrzania akumulatora wynikającego ze zbyt długiego ładowania, powinniśmy zainteresować się funkcjonalnymi procesorowymi ładowarkami akumulatorków. Zastosowany w nich procesor dostosowuje prąd ładowania aby optymalnie i w pełni naładować akumulatorek (aby ani nie przeładować, ani nie naładować tylko częściowo umieszczonych w ładowarce akumulatorków). Proces ładowania zostanie automatycznie zatrzymany w momencie naładowania akumulatorka. Jeszcze bardziej zaawansowaną opcją ładowarki są ładowarki akumulatorków profesjonalne. To także ładowarki procesorowe, ale wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, takich jak niezależne obwody ładowania, funkcja rozładowania i odświeżania akumulatorków, testowanie akumulatorków i inne.
Dodatkowo, podtypem wymienionych powyżej ładowarek akumulatorków, są uniwersalne ładowarki akumulatorków. Pozwalają one na ładowanie akumulatorków różnych rozmiarów: R6 / AA, R03 / AAA, R14 / C, R20 / D, 6F22 9V. Uniwersalne ładowarki mogą być wyposażone w procesor sterujący oraz w inne, zaawansowane funkcje znane z profesjonalnych ładowarek akumulatorków.
Ogólnie, ładowarki procesorowe nieznacznie różnią się cenowo w stosunku do ładowarek sterowanych zegarowo. Ich podstawową zaletą jest jednak fakt, że w większości przypadków są szybsze od modeli sterowanych zegarem - oferując czasy ładowania zestawu akumulatorków nawet w okolicach 1 godziny.