Co zrobić, jeśli w samochodzie przepaliła się żarówka? Przede wszystkim pamiętaj, że awaria jednej żarówki jest spowodowana najprawdopodobniej długim czasem jej eksploatacji. A to oznacza, że także druga żarówka tego typu także jest już mocno wyeksploatowana i prawdopodobnie niedługo się przepali. Wymień więc żarówki z obu stron. Poza określoną trwałością każdej żarówki, na czas jej eksploatacji wpływają także skoki w napięciu, czy zbyt wysokie napięcie. Istotne znaczenie mają także wstrząsy, wibracje, czy wilgoć. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje żarówki będą służyły możliwie długo, wybieraj żarówki markowych producentów. Są one zazwyczaj lepiej wykonane i posiadają wszystkie atesty.
Najczęściej spotykane typy żarówek samochodowych:
- Żarówki samochodowe H1: Posiadają jeden żarnik i są wykorzystywane jako światła drogowe lub światła mijania. Posiadają moc 55 W i jasność ok. 1550 lumenów.
- Żarówki samochodowe H3: Żarówka z żarnikiem umieszczonym poprzecznie. Mają moc 55 W i są wykorzystywane najczęściej w światłach przeciwmgłowych oraz w światłach drogowych. Jasność ok. 1450 lumenów.
- Żarówki samochodowe H4: Popularny model żarówek halogenowych z dwoma żarnikami. Moc 55 W i jasność 1000 lumenów. Wykorzystywane są zarówno w światłach drogowych, światłach mijania, jak i w światłach przeciwmgłowych.
- Żarówki samochodowe H7: Żarówki z pojedynczym żarnikiem, wykorzystywane w światłach drogowych i światłach mijania. Moc 55 W i jasność ok. 1500 lumenów. Dostępne są dwie wersje: do samochodów z lampami soczewkowymi oraz lampami reflektorowymi.
- Żarniki (żarówki) ksenonowe / xenony: Określane jako H.I.D., czyli High Indensity Discharge. Wykorzystują wysokie napięcia i wymagają dodatkowych przetwornic prądu. Mają zdecydowanie wyższą wydajność świetlną, bo aż 3000 lumenów. Są one także trwalsze od tradycyjnych żarówek halogenowych. Są niestety sporo droższe. Popularne modele żarników ksenonowych to D2S, D2R, czy D1R.